چگونه در اینترنت به صورت ایمن کاوش نمائیم؟

استفاده از اینترنت و گشت و گذار در وب می‌تواند ساده و جذاب باشد. اطلاعات به آسانی در دسترس است و جهان به شکل محلی کوچک با ارتباطات سریع به نظر می‌رسد. پایگاه‌های شبکه‌های اجتماعی به هیجان ارتباطات اینترنتی افزوده‌اند و رسانه‌ای را فراهم نمودند که اطلاعات شخصی را به همراه اطلاعات سازمانی به اشتراک می‌گذارد. با این اوصاف لذت کار با اینترنت، مشکلاتی را نیز به همراه می‌آورد. رونق مخاطبان آنلاین اینترنت، علت چرایی محبوبیت این بستر برای سارقان اطلاعات شخصی، حملات سایت‌های کلاهبردارانه و فیشینگ و تهدیدهای بدافزاری می‌باشد. اما برای ایمن ماندن در اینترنت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

نکاتی برای ایمن ماندن در اینترنت

نکاتی وجود دارند که می‌توان با رعایت آنها امنیت خودتان را هنگام گشت و گذار در اینترنت بهبود ببخشید. با هم تعدادی از این نکات را بررسی می‌کنیم.

1- در زمان ارسال آنلاین اطلاعات شخصی مانند نام کامل، آدرس یا شماره‌های تلفن خیلی مراقب باشید.

فراموش نکنید که مجرمین و سارقان سایبری در تعقیب بیت‌های اطلاعات شما می‌باشند تا بتوانند از آن‌ها در جهت منافع خود استفاده کنند. برای ایمن ماندن در اینترنت، تاریخ تولد خود را فاش نکنید (چیزهایی که بانک‌ها برای شناسایی مشتریان خود از آن‌ها استفاده می‌کنند). شما می‌توانید از یک زبان مخفی و امنیتی یا رمز عبوری را انتخاب نمایید که بین دوستان شما و افراد غریبه تفاوت ایجاد کنید.

2- آیا صندوق پستی الکترونیکی شما سرشار از ایمیل‌های کلاهبردارانه می‌باشد که ادعا می‌کنند از سوی Honda، PayPal، eBay یا هر بانک یا شرکت مشهور دیگری می‌باشد و از شما برای ایمن ماندن در اینترنت، مراقب ایمیلهای فیشینگ باشید.درخواست اطلاعات حساس یا شخصی شما را می‌کند؟

به این ایمیل‌ها، فیشینگ می‌گویند. در این باره فکر کنید، چرا BBC در یک تصمیم ناگهانی به شما ۱۰۰ هزار یورو می‌دهد؟ و از شما می‌خواهد تا شماره  حساب بانکی خود را با یک انتقال مبلغ کمی به عنوان پیش‌پرداخت یا هزینه انتقال به یک حساب نامشخص در جایی دیگر اعلام نمایید! به سادگی این  نوع ایمیل‌ها را به پوشه Junk یا هرزنامه منتقل یا آن‌ها را به عنوان Spam نشاندار نمایید. این ایمیل‌ها را برای شرکتی که ادعا می‌شود از سوی آن  ارسال شده، فوروارد نمایید. آن‌ها تائید خواهند کرد که این ایمیل‌هایی که شما دریافت نموده‌اید واقعی هستند یا خیر. برنامه‌های ایمیل مانند Yahoo، MSN و Gmail هرگز از شما رمزعبور ایمیل شما را نخواهند پرسید، بنامبراین برای ایمن ماند در اینترنت فریب اینگونه ایمیل‌ها را هم نخورید.

در مقاله بررسی ساختار ایمیل فیشینگ می‌توانید با ترفندهای مورد استفاده در ایمیلهای جعلی و تقلبی آشنا شده و سریعتر ایمیلهای فیشینگ را شناسایی کنید

 

3- به غیر از مواردی که در حال خرید از طریق صفحات بانک‌های آنلاین معتبر هستید، از انتشار اطلاعات حساب بانکی یا کارت اعتباری خود جداً خودداری نمایید.

شرکت‌های معتبر از ابزارهای امنیتی استفاده می‌کنند. ممکن است شما یک کلید طلایی در پایین صفحه مشاهده کنید که نشان می‌دهد سایت امن است. در زمان وارد نمودن اطلاعات بانکی یا هر اطلاعات دیگر، مطمئن شوید که اتصال امن می‌باشد (آدرس صفحات سایت باید با https و بعد یک کولون (:) و دو اسلش (//) آغاز شود) و نشانی سایت به طور کامل قابل اعتماد است. هر سایتی که با HTTPS آغاز شود و کارت اعتباری را بپذیرد قابل اطمینان نیست.

4- بسیاری از سایت‌ها از شما درخواست می‌کنند تا پرسشنامه یک نظر سنجی را تکمیل نمایید. مطمئن شوید که متن را به دقت و تا آخر خوانده‌اید و همه سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود و شرایط و مواد دیگر قرارداد را به دقت مطالعه کرده‌اید. در صورتی که تصمیم به تکمیل فرم‌های نظرسنجی پا پرسشنامه‌های آنلاین نمودید، بخش‌هایی که با ستاره (*) مشخص شده‌اند را تکمیل نموده و بقیه قسمت‌ها را بدون تغییر بگذارید.

5- برای ایمن ماندن در اینترنت فراموش نکنید هر ماه رمز عبور خود را عوض کنید. در ساختن رمز عبور خلاقیت به خرج داده و از ترکیب حرف و عدد استفاده کنید. حدس رمزعبور باید مشکل باشد. شما می‌توانید پسورد‌ها را در جایی مطمئن ذخیره کنید. برای ارتقای امنیت رمزعبورهای خود مقاله ایجاد رمزهای عبور امن مطالعه کنید.

6- با دقت در اینترنت رفتار کنید و مراقب آنچه می‌گویید یا ارسال می‌کنید باشید.

از مهمترین نکات برای ایمن ماندن در اینترنت آن است که از افشای اطلاعات شخصی و خاطرات خود بر روی اینترنت خودداری کنید. یک فکر ساده در پشت این نکته قرار دارد: شرکت‌ها اغلب استعداد‌ها را از اینترنت رصد می‌کنند، اگر شما اطلاعات رسمی تماس خود را بر روی سایت‌های شبکه‌های اجتماعی قرار دهید، آنچه که امروز می‌گویید می‌تواند شغل رویاییتان که در ۵ سال آینده می‌خواهید بگیرید را تهدید کند. بخاطر داشته باشید، زمانی که اطلاعات را بر روی اینترنت قرار داده‌اید، دیگر نمی‌توانید آن را حذف کنید.

7- زمانی که کودکان به کامپیو‌تر یا لپ‌تاپ شما دسترسی دارند، از ویژگی محافظت کودکان (Child Protection) استفاده کنید.

واقعیت این است که اینترنت دوستار کودکان نمی‌باشد. یک آنتی‌ویروس با ویژگی مدیریت خانواده تهیه کرده و فعالیت اینترنتی کودکان خود را مدیریت کنید. از این طریق می‌توانید با Avira_logoمشخص نمودن وب‌سایت‌های مجاز و غیر مجاز و نیز ساعات استفاده از اینترنت، مراقبت بیشتری از آن‌ها نمایید. آنتی‌ویروس آویرا نسخه فوق حرفه‌ای (Avira Internet Security) چنین قابلیتی را دارد.

8- یک نرم‌افزار ضد ویروس قدرتمند نصب کنید.

یک آنتی‌ویروس قدرتمند می‌تواند اکثر حملات را مسدود کرده و در صورت بروز مشکلات اخطارهای ضروری را به اطلاع شما برساند. نرم‌افزارهای ضد ویروس مانند آویرا (Avira) که دارای چندین ویژگی مانند ضدویروس (AntiVirus)، ضد جاسوس‌افزار (AntiSpyware)، ضد بدافزار (AntiMalware)، ضد هرزنامه (AntiSpam)، ضد سایتهای کلاهبردار (AntiPhishing)، محافظت کودکان(Child protection) و… می‌باشند، وجود دارند. چنین آنتی‌ویروس‌هایی حفاظت و امنیتی چندلایه برای کامپیو‌تر شما فراهم می‌نمایند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

6 − 6 =