آیا هکرها می‌توانند پرینترهای لیزری شما را منفجر کنند؟

شاید فعلا پرینتر گرانقیمت شما کاملا کاربردی و بی خطر به نظر برسد، اما در حقیقت می تواند تبدیل به یک بمب ساعتی واقعی شود. تنها باید صبر کنید و منتظر نفوذ یک هکر ماهر به درون آن باشید.  وقتی می گوییم که پرینتر می تواند تبدیل به یک بمب شود، از استعاره و مجاز صحبت نمی کنیم، بلکه دقیقا و به معنی واقعی کلمه هکرها می‌توانند باعث شوند که پرینترهای لیزری دنیا به منفجر شده و شعله‌ور شوند. در حقیقت پتانسیل پایان‌ناپذیری برای ایجاد حریق عمدی از راه دور با استفاده از پرینترها در اختیار خرابکار‌ها قرار خواهد گرفت که پس از نفوذ به یک بانک اطلاعاتی و سرقت داده‌ها، به راحتی آن سخت افزار موجود در آن مرکز را به آتش بکشند.

محققان دانشگاه کلمبیا به تازگی با کشف یک رخنه امنیتی در پرینترهای لیزری اچ پی، متوجه شدند که توانایی انجام چنین کاری را دارند. اما متاسفانه این قابلیت محدود به پرینترهایprinter   اچ پی نیست و می توان دیگر مارک های پرینتر را هم تحت تاثیر و نفوذ قرار داد. تقریبا همه پرینترها همزمان با دریافت هر دستور پرینت، به دنبال دریافت  به روز رسانی فریم‌ور خود از طریق دستگاه یا شبکه می‌گردند. اما متاسفانه تعداد کمی از آنها اعتبار و اصالت فایل فریم‌ور دریافتی را کنترل می‌کنند. یک  آپدیت تقلبی می‌تواند به سادگی از طریق یک فایل از طریق اینترنت ارسال شده و به صورت مستقیم برای چاپ به پرینتر منتقل شود.

شرکت اچ پی گفته که به صورت جدی در حال بررسی مشکل است و به دنبال راه حلی برای این مشکل است. همچنین این شرکت ادعا نموده که      پرینترهای جدید این شرکت چنین مشکلی ندارند. حرفی که باید مورد آزمون قرار گیرد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

پنج × چهار =