10 نکته مهم برای امنیت در فضای سایبری

پست الکترونیک و پیغام رسان فوری (IM) انواع فوق‌العاده‌ای از ابزار ارتباطی برای در ارتباط بودن با خانواده، دوستان و شریکان تجاری هستند. اما، استفاده از آنها به صورت نابخردانه می‌تواند شما و کامپیوترتان را در معرض اسپم، کلاهبرداری‌هایی مانند فیشینگ، ویروس‌ها، و دیگر خطرات آنلاین قرار دهد. اینجا به چند نکته برای اجتناب از این نوع خطرات و افزایش امنیت در فضای سایبری می پردازیم.

برای امنیت در فضای سایبری چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

1- نرم افزار امنیتی کاملی تهیه نمایید.

Avira_logo برای امنیت در فضای سایبری اطمینان حاصل کنید که نرم افزار امنیتی که شما انتخاب کرده‌اید، از شما و کامپیوتر شخصی تان در برابر ویروس‌ها، کرم‌ها، تروجان‌ها، ایمیل‌های ناخواسته (اسپم)، کلاهبرداری‌های فیشینگ، و دیگر بدافزارها محافظت می‌کند. بایستی دیواره آتشی (firewall) هم فراهم کنید که بتواند ارتباط اینترنتی شما را کنترل کرده و ترافیک ناخواسته به و از کامپیوتر شخصی‌تان را متوقف گرداند. به شکل ایده‌آل، شما باید یک مجموعه سرویس امنیتی یا Security Suite از یک شرکت امنیتی معتبر را داشته باشید که از به روزرسانی و ارتقا خودکار بهره می‌برد.

 

2- آدرس پست الکترونیک خود را تنها در اختیار افراد مورد اطمینان قرار دهید.

تنها خانواده، دوستان، و آشنایان تجاری مورد اطمینان‌تان بایستی آدرس ایمیل شخصی‌تان را داشته باشند. برای حفظ امنیت در فضای سایبری، پست الکترونیک‌تان را در وب‌سایت‌ها، فروم ها، یا در چت روم‌ها ارسال نکنید. اگر آدرس پست الکترونیک‌تان را ارسال نمایید، در نتیجه مستعد دریافت اسپم یا دست به دست شدن پست الکترونیک‌ بین هکرها و افراد سودجو هستید. اگر علاقه‌مندید که مشترک خبرنامه یا وب‌سایتی شوید و ایمیل تایید را برای تبادلات اینترنتی نیاز دارید، دقت کنید که از یک آدرس پست الکترونیک جداگانه استفاده کنید که ارتباطی با هیچ یک از اطلاعات شخصی‌تان ندارد. نمونه‌ای از یک آدرس پست الکترونیک جداگانه و بدون ارتباط با شما می‌تواند این آدرس باشد: zarafe@gmail.com.

3- مواظب ضمیمه‌ها باشید.برای حفظ امنیت در فضای سایبری، مراقب Attachment ها باشید.

زمانی که ضمیمه‌های یک نامه (Attachment) را باز می‌کنید و فایل‌هایی را از جانب خانواده و دوستان دانلود می‌کنید یا ایمیل های ناشناخته را می‌پذیرید، مراقب باشید. امکان دارد ویروس، کرم، یا تروجانی را به سادگی باز کردن پست الکترونیک و ضمیمه‌هایش، یا با دریافت فایل از جانب دوستان، خانواده، یا دیگران به جان بخرید. اگر می‌خواهید فایل‌هایی را دانلود کنید، اطمینان یابید که نرم افزار امنیتی‌تان فعال بوده و دقت ویژه‌ای به هر اخطار ایجاد شده داشته باشید.

4- وقتی که از برنامه‌های پیغام رسان فوری استفاده می‌کنید، باهوش باشید.

اگر از برنامه پیغام رسان فوری (مانند یاهو مسنجر) برای ارتباط با دوستان و خانواده استفاده می‌کنید، هنگام ارسال اطلاعات شخصی‌تان مراقب باشید. با استفاده از نام مستعار در پیغام رسان فوری از خودتان محافظت نمایید. برای افزایش امنیت در فضای سایبری، هرگز افراد غریبه را به گروه‌های پیغام‌رسان‌تان نپذیرید. درباره چگونگی استفاده از پیغام‌رسان شخصی‌تان در محیط شغلی باهوش باشید چرا که کارفرمای‌تان ممکن است شما را زیر نظر داشته و پیغام‌های شخصی‌تان را نظاره‌گر باشد.

5- مراقب کلاهبرداری‌های فیشینگ باشید.

کلاهبرداری‌های فیشینگکلاهبردارهای فیشینگ از پست‌ الکترونیک جعلی و وب‌سایت‌های تقلبی، با ظاهری بسیار شبیه شرکت‌های تجاری قانونی استفاده می‌کنند تا کاربران ناآگاه را برای افشای اطلاعات لاگین یا حساب کاربری شخصی فریب دهند. برای اطمینان، اگر ایمیلی از یک شرکت تجاری دریافت داشتید که شامل لینکی به یک وب‌سایت است، اطمینان یابید که وب‌سایتی که شما از آن بازدید می‌کنید، قانونی و قابل اطمینان باشد. به منظور امنیت در فضای سایبری، به جای کلیک بر روی آدرس وب‌سایت از طریق پست الکترونیکی که دریافت کرده‌اید، مرورگر جداگانه ای باز کرده و آدرس مربوط به شرکت تجاری را مستقیما تایپ کرده و باز کنید. همچنین می‌توانید با تماس مستقیم با شرکت تجاری فرستنده، دریابید که پست الکترونیک در واقع از طرف آنها ارسال شده است یا خیر.

 

6- از پست الکترونیکی، عاقلانه استفاده کنید.

پست الکترونیک راهی فوق العاده برای در تماس بودن با دوستان و خانواده است، و به عنوان ابزاری برای مدیریت کسب و کار نیز درنظر گرفته می‌شود. حتی اگر شما نرم‌افزار امنیتیاطلاعات خصوصی را از طریق پست الکترونیک ارسال نکنید. خوبی بر روی کامپیوتر شخصی‌تان داشته باشید، هنوز دوستان و خانواده‌تان شاید از چنین حفاظتی برخوردار نباشند. مراقب باشید که از طریق پست الکترونیک چه اطلاعاتی را ارایه می‌کنید. جهت حفظ امنیت در فضای سایبری هرگز اطلاعات کارت اعتباری‌، شماره بیمه اجتماعی، یا دیگر اطلاعات خصوصی را از طریق پست الکترونیک ارسال نکنید.

7- به ایمیل های اسپم پاسخ ندهید.

به ایمیل های اسپم پاسخ ندهید.اگر ارسال کننده را نشناخته‌اید، پاسخ ندهید. حتی پاسخگویی به یک ایمیل اسپم برای لغو اشتراک، می‌تواند باعث ارسال اسپم‌های بیشتر برای شما شود.

 

8- آدرس پست الکترونیک پیچیده بسازید.

با یک آدرس پست الکترونیک پیچیده، کار هکرها برای تولید خودکار پست الکترونیک، ارسال اسپم، یا هدف قرار دادن پست الکترونیک شما برای دیگر انواع حملات سخت‌تر می‌شود. اطمینان یابید که آدرس پست الکترونیک‌تان به صورتی است که بتوانید به آسانی آن را به خاطر بسپارید. از حروف، اعداد، و دیگر علامات با ترکیب منحصر به فرد استفاده کنید. اگر می‌توانید اعداد و حروف را تعویض کنید. نمونه‌ای از یک پست الکترونیک پیچیده این می‌تواند باشد: tracy3socc3r2@gmail.com.

9- از رمزعبور قدرتمند و هوشمندانه استفاده کنید.

ااز رمزعبور قدرتمند و هوشمندانه استفاده کنید.ین کار باعث می‌شود که شکستن رمزعبورتان برای هکرها سخت شود. می‌توانید رمزعبوری هوشمندانه با کمک حروف بزرگ، اعداد، علامات ویژه و با طول بیش از شش کاراکتر بسازید. نمونه ای از یک رمز عبور قدرتمند می‌تواند این باشد: M0z!11aChr0m$.

برای اطلاعات بیشتر مقاله نکاتی برای داشتن رمز عبور قوی و امن را مطالعه کنید.

10- هرگز اطلاعات شخصی‌تان را درون پنجره های پاپ آپ (بازشونده خودکار) وارد نکنید.

گاهی اوقات یک کلاهبردار شما را به وب‌سایت یک سازمان حقیقی هدایت می‌کند، اما سپس یک صفحه بازشوی غیرمجازِ ساخته شده توسط کلاهبردار با کادرهای خالی ظاهر می‌شود تا بدین شکل اطلاعات شخصی شما را کسب نماید. اگر شما جاهای خالی را پر نمایید، اطلاعاتتان تقدیم کلاهبردار خواهد شد. نرم افزار مسدود کننده منوهای پاپ آپ را نصب نمایید که به پیش‌گیری از این نوع حملات کمک می‌کنند.

البته به صورت معمول اکثر آنتی ویروس ها و نرم افزارهای security suite این قابلیت را دارند. علاوه بر این نسخه های جدید مرورگرها هم می توانند این کار را برای شما انجام دهند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله امنیت در مرورگرهای اینترنتی مراجعه کنید.

نوشته های مرتبط