توصیه‌های امنیتی ‌برای امروز و هرروز

کامپیوتر شما، چه سه ساله باشد، چه سه روزه، با مشکلات امنیتی یکسانی مواجه است که گاهی بسیار خطرناک هستند. ویروس‌ها می‌خواهند به محض آمدنتان به روی خط، وارد سیستمتان شوند. جاسوس‌افزارها بر پشت نامه‌ها سوار ‌می‌شوند و سعی می‌کنند همراه با تبلیغات وارد سیستم شما شوند. تروجان‌ها در کمین می‌نشینند و با اولین غفلت، نفوذ‌ می‌کنند. راه‌های مختلفی برای مقابله با این خطرات وجود دارد در این مقاله سعی خواهیم‌کرد ضمن معرفی یکی از خطرات امنیتی، روش‌های مقابله با آن را توضیح دهیم.

هشدارهای امنیتی را جدی نگیرید!warning

پنجره‌های pop up به خودی خود مزاحم هستند؛ چه برسد به این که هشدار بدهند سیستم شما دارای یک مشکل امنیتی است. فروشندگان محصولاتی که ظاهراً نرم‌افزارهای‌‌ امنیتی هستند، با ترساندن کاربران ساده و بی‌دقت، آن‌ها را ترغیب به دانلود نرم‌افزارهای مزبور ‌می‌کنند، یا آن‌ها را طوری از خطری که وجود ندارد می‌ترسانند که مجبور‌شوند حداقل سری به سایتشان بزنند. بعید است تا‌کنون با چنین پنجره‌های هشدارآمیزی هنگام گشت‌زدن در وب مواجه نشده‌‌ باشید.

بعضی وقت‌ها شکل پنجره‌ها طوری است که گویا از طرف ویندوز هشدار می‌دهد، اما چنین نیست و این‌ها فقط تبلیغ هستند. گاهی یک علامت کمرنگ «تبلیغ» در پایین این پنجره آمده است ولی طراحی صفحه طوری است که کاربر به آنجا توجه نمی‌کند و فکر می‌کند هر چه زودتر باید کاری بکند به همین‌خاطر بی‌محابا روی دکمهYes  کلیک می‌کند تا شاید نجات یابد اما روی هر چه کلیک کند (چهYes ، چه No، چه هر جای دیگر)، به سایت فروشنده هدایت می‌شود تا نرم‌افزار را دانلود کند.

در اینجا قصد نداریم اسمی از چنین فروشنده‌هایی بیاوریم یا محصول خاصی را نام ببریم. مهم این است که هر کس می‌تواند یک صفحه وب pop up را طوری طراحی کند که شبیه به کادرهای ویندوز باشد و کاربر فکر‌کند واقعاً با یک مشکل امنیتی مواجه شده که ویندوز دارد هشدار می‌دهد، حتی بعضی از آن‌ها با جعل المان‌های ویندوز (مثل منوی programs) برای کاربرِ از همه جا بی‌خبر، هیچ تردیدی را باقی نمی‌گذارند که کل قضیه را باور کند حال‌آن‌که ماجرا به‌کلی دروغ است.

حال سؤال این است که چگونه می‌توان چنین پنجره‌هایی را از هشدارهای واقعی ویندوز تشخیص داد. اولاً حتی اگر وحشتناک‌ترین هشدار را هم دیدید، نباید هول شوید و عجولانه کاری بکنید ثانیاً اگر به خط عنوان و پایین صفحه نگاه کنید حتماً می‌توانید تشخیص‌دهید که یک پنجره Internet‌‌Explorer است یا پنجره‌ای جعلی.

البته این صرفاً سرنخ است و برهان قاطع نیست، واقعاً ممکن است ویندوز یا یکی از نرم‌افزارهای نصب شده در سیستم ‌شما (از جمله برنامه ضدویروس‌) چنین پنجره‌ای را ظاهر کرده باشد اما احتمال این حالت خیلی ضعیف است و شما در اکثر موارد می‌توانید فرض بگیرید که با یک پنجره تبلیغاتی مواجه هستید، ولی اگر مردد هستید روی پنجره کلیک راست کنید و گزینه Properties را بزنید.

با این کار معلوم می‌شود که صفحه از طرف کدام سایت نشان داده شده است. دیالوگ کادرهای واقعی IE گونه، آدرس غیراستانداردی دارند که با چیزی مثل : ‌res آغاز می‌شود، اما پنجره‌های تبلیغاتی یک آدرس واقعی وب دارند مهم این است که عجولانه نسبت به پیام عکس‌العمل نشان ندهید، بلکه مکث کنید و با دقت پیام را بخوانید. خیلی اوقات از محتوای پیام هم می‌توان به دروغ بودن آن پی برد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

یک + 5 =