ایمیل سرور اکسیژن- راهنمای مدیران

Integrate with Active Directory

برای یکپارچه سازی نام کاربری و رمز عبور هر ارگان و سازمانی می‌تواند از سرویس‌های مختلفی استفاده کند که یکی از آن سرویس‌ها MS Active Directory است. چنانچه قصد دارید کاربران فقط یک نام کاربری داشته باشند ایمیل سرور اکسیژن می‌تواند اکانت‌ها را از طریق سرویس ADDC احراز هویت کند.
راهنمای فعالسازی Delivery Status Notifications

بعضی اوقات احتیاج هست که کاربر از دریافت ایمیل ارسال شده توسط ایمیل سرور مقصد مطمئن شود. این گزارش یا باید توسط ادمین ایمیل سرور تولید شود یا می‌توان از طریق فعال کردن Delivery Status Notifications این گزارش بوسیله ایمیل سرور به ارسال کننده تحویل داده شود.
رفع خطای Unexpected error در گزارش بک‌آپ

در فرآیند بک آپ از طریق اسکریپت axi_backup_tools هرگاه نام کاربر در قسمت Manage Accounts تغییر کند دیگر اسکریپت از آن اکانت جدید قادر به گرفتن بک آپ نیست. برای برطرف کردن این مشکل چند راه وجود دارد: 1- حذف بک‌آپ های قبلی و گرفتن یک بک آپ جدید 2- Repair کردن آن اکانت
راهنمای استفاده از WebMail Advertising

یکی از راه‌های اطلاعرسانی و تبلیغات استفاده از فضاهای خالی در صفحال وب است.در وبمیل ایمیل سرور اکسیژن نیز فضاهایی قرار داده شده تا اطلاعیه های مهم را بتوانید از طریق آن به کاربران اعلام نماییدراهنمای تغییر تقویم میلادی به تقویم شمسی در ایمیل سرور اکسیژن

استفاده از تقویم فارسی در ایمیل سرور

راه اندازی و تنظیم پکیچ fail2ban

هکرها برای ارسال اسپم نیاز به آی‌پی هایی با اعتبار مناسب برای ارسال ایمیل‌های مخرب خود دارند. لذا برای بدست آوردن نیاز به ایمیل سرور هایی دارند که آی‌پی آن از اعتبار خوبی در اینترنت برخوردار است. یکی از راه‌های بدست آوردن اکانتی از آن دامنه استفاده از حملات Brute-Force‌ است.برای جلوگیری از این حملات در ایمیل سرور از پکیج fail2ban استفاده می‌کنیم.
رفع خطای Unable to copy در گزارش بک‌آپ

چنانچه در گزارش بک‌آپ با خطا روبرو شدید برای برطرف کردن آن به روشی که در این بخش برای شما قرار داده ایم عمل کنید.چگونه یک کپی از تمامی ایمیل های ورودی، به یک ایمیل اکانت دیگر ارسال شود؟

برخی کاربران برای برخی از کارها نیاز دارند که ایمیل های خود را چند جا داشته باشند.لذا برای ایمیل‌های ورودی نیاز هست که یک رول ایجاد شود تا بمحض اینکه ایمیل جدیدی دریافت شد بصورت اتوماتیک به ایمیل آدرس مورد نظر کاربر ارسال شود
ایجاد گروه ارسال ایمیل به همه اعضای دامنه

گاهی اوقات لازم است که در سازمان از طریق ایمیل سرور به تمام کاربران ایمیل سرور اطلاع‌رسانی هایی انجام شود. برای اینکه این کار فقط از طریق یک ایمیل آدرس و بصورت اتوماتیک برای تک تک اکانت‌های داخل دامنه انجام شود باید از ویژگی‌های Groups انجام شود.


نحوه تغییر رمز کاربر admin

یکی از مسائل امنیتی که مدیر هر سیستمی باید رعایت کند حفظ و نگهداری از کلمات عبور سامانه‌های خود است. جهت جلوگیری از دسترسی‌های غیرمجاز به ایمیل سرور اکسیژن نیز همانند سامانه‌های دیگر باید رمز عبور آن توسط مدیر ایمیل سرور حفظ و نگهداری شود و بصورت دوره‌ای این پسورد عوض شود.روش‌های مختلفی برای این‌کار وجود دارد که در اینجا آنها را توضیح می‌دهیم.
Identity Confirmation

برای جلوگیری از دریافت اسپم یا دسته بندی کردن ایمیل های ورودی چندین راه وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از Identity Confirmation است که تنظیمات آن توسط خود کاربر انجام می‌شود.تنظیمات فایروال Centos برای ارتباط با ایمیل سرور

بصورت پیش‌فرض تمامی پورت‌های سیستم عامل برای تمامی سرویس‌ها بسته است و برای ارائه بر روی هر پورت مربوط به هر سرویسی، باید پورت آن در فایروال باز شود. بعد از مطالعه این راهنما می‌توانید پورت‌های مورد نیاز ایمیل سرور را باز کنید


تغییر وضعیت SELinux از Enforce به Permissive

SELinux یک ماژول است که از آن برای کنترل دسترسی برروی سرویس‌ها و فایل های سیستم عامل لینوکس استفاده می‌شود. بصورت پیشفرض تنظیمات این سرویس برروی Enforce قرار دارد.برای اینکه پکیج fail2ban بتواند فایل security.txt را بخواند یکی از راه‌هایی که وجود دارد تغییر وضعیت SELinux از Enforce به Permissive است.
SpamAssassin

برای تشخیص ایمیل های اسپم از ایمیل های واقعی نیاز به یک ماژول داریم که تمامی ایمیل های ورودی را بررسی و فیلتر‌های لازم را برروی آنها اعمال کند. برای این منظور در اینجا به معرفی و راه‌اندازی آنتی اسپم SpamAssassin می‌پردازیم


نصب ClamAV برروی سیستم عامل Centos7

یکی از نرم افزارهای ‌آنتی‌ویروس قدرتمند برای قرنطینه یا حدف ایمیل های مشکوک و آلوده و جلوگیری از دریافت آن‌ها در میل باکس کاربر آنتی‌ویروس ClamAV است.


روش ایجاد امضای کلید دامنه Sing Domain Key

تولید و امضای دیجیتال و اختصاصی بر روی هر ایمیل جهت تشخیص ایمیل‌های تقلبی از واقعی
Country Filtering

یکی از روش‌های جلوگیری از دریافت اسپم بلاک کردن تمامی آی‌پی هایی است که از آن کشور به سمت ایمیل سرور اقدام به ارسال اسپم می‌کند.


Block Domain or Account

یکی از متدهای جلوگیری از دریافت ایمیل های اسپم جلوگیری از دریافت ایمیل از یک آدرس یا یک دامنه مشخص است.


Incoming Message Rule

با استفاده از این قابلیت می‌توانید برای هر Header ای که لازم دارید فیلتر مورد نظر را ایجاد کرده تااتفاقی که لازم است بر روی ایمیل اعمال شود.برای مثال می‌توانید تعیین کنید هر ایمیلی که از دامنه example.org دریافت شد در فولدر Spam ذخیره شود

Axigen Backup Tools With Python

یکی از راه‌های گرفتن بک آپ از دیتابیس ایمیل سرور Axigen استفاده از اسکریپت axi_backup_tools است.روش کار به این صورت است که اولین بک آپ بصورت Full گرفته می‌شود و بعد از آن بک آپ ها بصورت Differential تهیه می‌شوند.نکته: این فرایند فقط برای 256 بار بک‌آپ است و پس از آن باید دوباره انجام شود.
Migration
زمانی که سازمان تصمیم به تغییر نرم افزار ایمیل سرور می‌گیرد یکی از مهمترین دغدغه‌های سازمان انتقال اطلاعات از ایمیل سرور قدیمی به ایمیل سرور جدید بدون از دست دادن هیچکدام از اطلاعات است.


FTP Backup & restore
هر سیستم الکترونیکی نیاز به نگهداری دارد و یکی از مسائلی که باید حتما از آن مراقبت شود اطلاعات حیاتی سیستم است که باید از آن نسخه پشتیبانی تهیه شود.
GROUPS
گاهی لازم است یک ایمیل به چندین نفر ارسال شود، اگر چنانچه تعداد آدرس‌های دریافت کننده در یک ایمیل بیشتر از تعداد حد مجاز باشد احتمال اینکه آن ایمیل بعنوان یک اسپم شناخته شود زیاد است. لذا از گروه ‌ها برای اینکار استفاده می شود به این صورت که اگر یک ایمیل را به چندین هزار نفر ارسال کنید در واقع یک ایمیل را چند هزار بار ارسال کرده‌اید و تنها در هر ایمیل آدرس یک دریافت کننده وجود دارد.Account Classes
سیاست گذاری در هر سیستمی یکی از مهمترین و حیاتی ترین ویژگی آن سیستم می‌تواند باشد که اگر بدرستی انجام نشود می‌تواند صدمات جبران ناپذیری برای سازمان بهمراه داشته باشد.
در اکسیژن نیز ادمین ایمیل سرور می‌تواند برای هر کاربر یک سیاست مجزا داشته باشد، ولی این کار اگر بخواهد برای چندین کاربر بصورت مجزا انجام شود می‌تواند سخت و وقتگیر شود. بنابر این تمامی تنظیمات لازم را در یک Account Class انجام می‌دهیم و سپس اکانت‌هایی که می‌خواهیم آن تنظیمات به آنها اعمال شود را به آن Account Class پیوند می‌دهیم.

خطای دریافت ایمیل (Error initializing TLS)
ایمیل سرور ها برای تبادل اطلاعات بین یکدیگر از متدها، پروتوکل‌ها و Cypherهای مختلفی برای Encrypt کردن استفاده می‌کنند.گاهی اوقات سیاست بعضی از شرکت‌ها، استفاده از تنظیمات خاصی است که با بقیه سرورها مقایرت دارد.در ایمیل سرور اکسیژن برای به حداقل رساندن این مشکل از Cypher‌ بسیار قوی استفاده می‌شود که در اینجا به آن می‌پردازیم.

روش جستجو در لاگ‌های ایمیل سرور
چنانچه مدیر ایمیل سرور بخواهر از وضعیت سرویس‌های ایمیل سرور و چگونگی کارکرد آن‌ها با خبر شود باید در لاگ‌ها جستجو کند. در این مقاله به چگونگی روش جستجو و پیدا کردن دلیل عدم ارسال، IP مبدا و مقصد و گیرندگان یک ایمیل در لاگ ها می‌پردازیم.